Vēlēšanas – kolektīvā ticība brīnumam

Kāds jaundibinātas politiskas partijas atbalstītājs, faktiski iniciatīvas grupas dalībnieks, visnotaļ atzīstamām kvalitātēm apveltīts cilvēks spēka gados ar ļoti cienījamu pieredzi gan valsts, gan biznesa sektorā, atklātā sarunā atzina, ka jūtas samulsis. Proti, partijas izveides grupa esot pulcējusi cilvēkus, kam ideju pilnas galvas un arī skaidrība par rīcību. Varot radīt lielisku programmu, visu noorganizēt. Diemžēl tikai daži esot gatavi startēt Saeimas vēlēšanās. Tad sekojusi iepazīšanās ar tiem topošās partijas topošajiem biedriem, kas gatavi kandidēt, un vilšanās nākusi komplektā. Cilvēki, kam nav ko zaudēt, ar Saeimai nepiemērotām vai vispār bez pieredzēm. Vienvārdsakot, šķēres. Pats sarunas biedrs piederēja pie tiem, kas spics, partijas izveidē līdzdarbojās, bet nekandidēs.

Pirms 11.Saeimas vēlēšanām centos iedrošināt, pārliecināt, pierunāt spēkus politikā izmēģināt godājamu politologu. Cilvēks, kas „pazīst drēbi”, izveidojis akadēmisku karjeru, vecums ap četrdesmit – tieši izaicinājumu laiks, ar neatkarīgu skatu uz dzīvi un tobrīd pat gatavību apsvērt iešanu politikā. Sarunas bija vairākas, kļuva skaidrs, ka garantijas par ievēlēšanu, vēlme pēc kurām saprotama, bet tās nav neiespējamas, nebija piegādājamas. Tā nu Latvijas Saeima vai MK iztiek bez viena politologa, toties tviterī ik pa laikam sastopams mēreni līdz smagi saīdzis politikas vērotājs, kam ir daudz sakāmā par aplamībām valstī.

Kāds sabiedrībā pamatotu atzinību iemantojis bijušās valdības ministrs, kas pilnvaru laikā iestājās partijā, tad tika no tās izslēgts, jo paralēli apsvēra citas partijas izveidi (un mēs nekad vairs neuzzināsim vai tas bija iegansts vai iemesls izslēgšanai), nesen paziņoja, ka tomēr veidos Pavisam Citu Jaunu partiju. Beidzot pienācis laiks.

Un tad vēl dažādas kustības Latvijas malu malās.

Jūtams, ka valsts gatavojas vēlēšanām. Neatņemama šī procesa sastāvdaļa joprojām ir ticība brīnumam. Gan kolektīva, gan individuāla. Kolektīvā ticība brīnumam dalās vēlētāju un partiju ticībās. Daļa velētāju tic jaunajiem spēkiem, pārbaudītām vērtībām un taustāmiem labumiem. Ir dzīva ticība tam, ka kaut kur Latvijā mīt cilvēki vai pat Cilvēks, kas beidzot politikā visu darīs labi un pareizi, tikai viņi vai Viņš vēl nav atklājušies. Vēlētāji gaidīs.

Partiju ticības savukārt izšķiramas jauno un veco partiju ticībās. Jaunās partijas tic, ka tām izdosies, vecās arī. Jaunās partijas tic, ka tām iekšējie procesi noteikti būs savādāki nekā vecajām. Vecās partijas tic, ka nedaudz piekoriģēta programma spēs iedvesmot vēlētājus un saliedēt biedrus. Un tam, ka vēlētāji piedos un piemirsīs kļūdas. Jaunās partijas tic, ka vēlētājs kļūdas atcerēsies un nepiedos. Un visi kopā ticam, ka „viss būs labi”, kā teica Saeimas opozīcijas profesionāļi, kas arī tic brīnumam reiz būt valdībā.

Kādu brīdi tā var, tomēr ne bezgalīgi. Ja virkne iekšējo problēmu – sociālās drošības, izglītības, veselības, nodokļu u.c. sistēmu nepilnības nespēj politiķus un sabiedrību kopumā pietiekami mobilizēt un saliedēt, tad varbūt kopš Krievija 1.martā izmainīja pasauli, mēs kopā varam saņemties. Ticību brīnumiem atstāt bērniem un Ziemassvētkiem.

Aktīvu cilvēku iesaiste politiskās partijās Latvijā ir kritiski svarīga. Tikpat kā attīstīta dažādās formās īstenota sabiedrības līdzdalība. Nekad nepiekritīšu tiem, kas proponē, ka esošajās partijās neko nevar ietekmēt. Nāciet, pamēģiniet! Atļaušos salīdzināt, ka šķirtne starp politikā esošajiem cilvēkiem un partijās neiesaistītajiem ekspertiem, viedokļu līderiem, reizumis ir tikpat krasa, kā starp latviešu un krieviski runājošo kopienām. Viens otram sveši, integrācija apgrūtināta. Neviens nesolīs vieglas dienas, bet katrs godprātīgs, profesionāls un motivēts biedrs partijā lietas var ietekmēt uz labu. Lai cik dīvaina un reizēm pat riebīga mums šķistu Latvijas politikas vide, tā ir demokrātiska, tātad – maināma un pilnveidojama ar sabiedrības līdzdalību bez vardarbīgām metodēm. Reizi četros gados noteikti, neatlaidīgi un konsekventi – ik dienu.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s