Pārvēlēt vai nepārvēlēt?

12.Saeimas sasaukumam, tātad arī man tajā skaitā, būs jāieceļ vairākas nozīmīgas amatpersonas. Visnotaļ nopietns uzdevums – šovasar Valsts prezidents, augstākās tiesas priekšsēdētājs un ģenerālprokurors. 2016. gadā tiesībsargs un KNAB priekšnieks. Jāpārvēl esošie vai jāieceļ jauni. Lai izlemtu, kuras no visas sabiedrības dzīvi ietekmējošām amatpersonām savus pienākumus veikušas tā, ka ir pelnījušas atkārtotu uzticības mandātu, būtu nopietni un atklāti jāvērtē viņu profesionālais veikums. Diemžēl, lai gan Saeimas balsojumam jānotiek jau vasaras sākumā, šādas diskusijas vēl nav sāktas.

Ļoti ticams notikumu attīstības scenārijs varētu būt manu amata brāļu un māsu politiķu aizbildināšanās līdz pēdējam brīdim, ka par esošo amatpersonu izredzēm atkal ieņemt amatus, vērtējot viņu līdzšinējo sniegumu, vēl pāragri runāt. Nu, pirmkārt, tā prezidentūra, saprotiet – darba pilnas rokas. Tad arī par agru, vasara vēl tālu, laika kā jūra. Un protams, protams, esošie pretendenti arī vēl īsti nav teikuši, vai vēlas vēlreiz ieņemt amatus. Jāsagaida viņu atbilde, citādi tā nepieklājīgi sanāks.

Pakavēšos pie šobrīd politiskajās aprindās biežāk izmantotā argumenta, ar kuru attaisno skaidras pozīcijas nepaušanu – sagaidīsim, vai Valsts prezidents (augstākās tiesas priekšsēdētājs, ģenerālprokurors) vispār vēlēsies vēlreiz pretendēt uz amatu. Protams, kandidāta piekrišana kandidēt ir svarīgs apsvērums. Ja cilvēks nevēlas, tad nekas tur nevar sanākt. Ja iepriekš minētās amatpersonas tiktu ievēlētas tiešās vēlēšanās – viedokļa paudēji būtu LR pilsoņi, tad nekas cits vien neatliktu, kā gaidīt uz kandidātu izšķiršanos pretendēt uz amatu vēlreiz vai nē. Bet šīs amatpersonas ieceļ Saeima, kurai vismaz teorētiski būtu pienākums ne vien sagaidīt godāto pārvēlamo amatpersonu atbildi par gatavību atkārtoti kandidēt, bet galvenais – proaktīvi visas sabiedrības interesēs vērtēt augsto amatpersonu darbu. Esmu pārliecināta, ka nekavējoties sākta diskusija ar iespējami plašas sabiedrības iesaisti, piemēram, Valsts prezidenta veikuma vērtēšanai palīdzētu arī godātajam Bērziņa kungam pieņemt lēmumu.

Ar vairākiem kolēģiem frakcijā esam apņēmušies laikus iniciēt šovasar ar Saeimas lēmumu ieceļamo amatpersonu darba vērtējumu, neatstājot to nedēļu pirms balsojuma. Daudzkārt piesauktā ģeopolitiskā situācija liek atteikties no tradicionālā politiķu pašsaglabāšanās instinkta vadītas rīcības sarežģītos amatpersonu balsojumos līdz pēdējam neteikt ne balts, ne melns, ne jā, ne nē. Sabiedrības spiediens atklāti paust politisko partiju nostāju par Valsts prezidenta, augstākās tiesas priekšsēdētāja un ģenerālprokurora darbības vērtējumiem būtu ļoti palīdzīgs.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s