Politiskie pesteļi jeb še, jums, likumprojektiņš

Veselības aprūpe ir publisks pakalpojums, kas tiek finansēts no nodokļu maksātāju naudas. Tā ir arī rīcībpolitika, kas būtu jābalsta pierādījumos. Politika, kas ietekmē sabiedrību, turklāt daudzās paaudzēs.

Veselības aprūpe balstās zinātnē. Zinātne ir tāda padarīšana, kas pēta, analizē un skaidro likumsakarības dabā un sabiedrībā. Turklāt atšķirībā no politiskajām partijām dara to pastāvīgi.

Ir noteiktas ābeces patiesības, kuras apšaubīt nav ne jēgas, ne vajadzības. Izpētīts, pārbaudīts, darbojas, ieguvumi indivīdam un sabiedrībai skaidri. Pētniecības institūti un atzītas starptautiskas organizācijas apkopo labāko praksi un piedāvā gatavas vadlīnijas. Atliek vien pielāgot nacionālajām īpatnībām un izmantot.

Ņemsim par piemēru sabiedrības veselību. Protams, katrai valstij sava specifika, arī finansējuma iespējas. Taču nešaubīgi, ka vakcinācija ir efektīvākais un izmaksu racionālākais infekciju slimību profilakses veids. Veselības mācība, reproduktīvās veselības izglītošanas un kontracepcijas programmas –  efektīva un sievietēm saudzīga neplānotu grūtniecību un STS skaita samazināšanas iespēja.

Diemžēl mums Latvijā pierādījumos balstītu politiku ieviešana sokas ar mainīgām sekmēm. Vai tas daudzinātās latviskās dzīvesziņas, mītiskā latviešu spīta vai vienkārša parasta stulbuma dēļ, bet mēs protam nepieņemt jēdzīgus lēmumus un sabojāt jau pieņemtos pareizos.

Spilgtākais piemērs nupat ir plašu ievērību guvušais 6 Saeimas deputātu iniciētais likumprojekts, ko atļaušos nosaukt “Dekrēts par sievietes ķermeņa un brīvas gribas nacionalizāciju”. Nācijas vajadzībām, protams. Visu cieņu kolēģiem par izdomu un aktivitāti, tomēr Saeimas deputāta mandāts uzliek pienākumu kaut minimālā līmenī iepazīties ar tēmu, par kuru tiek gatavots likumprojekts. Īpaši, ja ar to grasās regulēt tik smalkas matērijas kā cilvēka veselību, medicīniskas manipulācijas, tiesības uz savu ķermeni. Veselības aprūpe nav īstā vieta, kurā izpaust partiju ideoloģiskās nostādnes. Drošāk un atbildīgāk tomēr būtu balstīties zinātnes atziņās, šajā gadījumā, piemēram, iniciējot valsts finansētu seksuālās izglītošanas un kontracepcijas programmu. Zelta princips – profilakse vienmēr ir lētāka.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s