Stāsts nav tikai par olšūnām

Cienījamā Līga Ruperte, ģimenes psihoterapeite no ASV, ģimeņu kustības 3×3 dibinātāja ilgus gadus vasarās sociālajiem darbiniekiem u.c. speciālistiem, kas strādā ar ģimenēm un indivīdiem krīzēs, pasniedz kursu “Īsterapija vērsta uz atrisinājumu”. Vienu gadu arī man bija iespēja noklausīties šo kursu. Līga to sāka ar jautājumu: “Jums ir problēmas, ar ko netiekat galā, krīze. Kā jūs saprastu, kas būtu citādāk, kad vienu rītu pamostoties, jūs noteikti zinātu, ka esat tikuši pāri krīzei, problēmām un sarežģījumiem?”

Varu aprakstīt savu “citādo rītu” Saeimā. Sociālo un darba lietu komisija strādātu ar Seksuālas un reproduktīvās veselības likumu. Deputāti būtu identificējuši problēmu – Latvijā dzimumšūnu donēšana netiek pienācīgi uzraudzīta, nav izveidots donoru reģistrs, olšūnu donēšanas reižu skaits netiek regulēts, ietekme un potenciālās blaknes uz sieviešu nākotnes  fertilitāti neskaidra. Tad nu godātie deputāti lūgtu Veselības ministriju sagatavot informāciju un ieteikumus problēmu risinājumam. Veselības ministrija apkopotu Latvijā un pasaulē pieejamos zinātniskos pētījumus par tēmu, pieaicinātu dažādu viedokļu skolu ekspertus, apkopotu informāciju par dzimumšūnu donēšanas regulējumu Eiropas Savienībā un ārpus tās – labākās prakses piemērus. Saliktu visu informāciju kopā, pakonsultētos ar cilvēktiesību ekspertiem ( kā nekā sievietes pašnoteikšanās tiesības var tikt skartas) un ar visu šo nāktu uz Sociālo un darba lietu komisiju argumentētai lemšanai.

Diemžēl nav nekāda “cita rīta”. Ir tikai īsterapija vērsta uz… Uz problēmu risinājumu pēc revolucionārās un katra paša izpratnes par to, kā vajadzētu. Vislabāk ar aizliegumu. Izveidoja darba grupu, sanāca, mazliet parunājās, ne tur pētījumi, ne citu valstu pieredze. Norunāja savu pārliecību, daži uz robežas ar profesionālās ētikas standartu pārkāpumu. Visvairāk uzrunāja cienījamas psihoterapeites domas lidojums, proti, “sieviete, kurai pašai nav bērnu, nevar ar to labāko pilnvērtīgāko motivāciju ziedot olšūnu. Ziedošanai jābūt ar motivāciju izdarīt kaut ko labu”. Dzelžaina loģika. Nedzemdējušām sievietēm nepiemīt motivācija izdarīt kaut ko labu?  Paplašinot šādu pieeju loģiski būtu ļaut adoptēt bērnus tikai dzemdējušām sievietēm, jo nedzemdējušas nespētu izprast mātes jūtas. Asinis nodot tikai tiem, kam pašiem bijusi asins pārliešana. Ja pekšņi dzīvs būdams vēletos tuvam cilvēkam ziedot nieri – ni un ni, ja pats nav piedzīvojis nieru disfunkciju. Tā lūk. Visiem viss par visu skaidrs.  Kā teica nu jau bijušais kolēģis Saeimā – priekš kam galva, ja tik sirds vietā.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s