Uz mājām

 

Gads ārpus komforta zonas noslēdzies. Lieliskā iespēja būt Arizonas universitātes McCain institūta stipendiātei ASV godam izmantota. Šodien dodos majās. Dažas atziņas par piedzīvoto.

  • Ja tik ir iespēja, īpaši cilvēkiem pēc 40, aizbraukt ārpus ierastās vides, iespēja mācīties, apgūt ko jaunu, izdarīt pilnu revīziju un stresa testu sev – ņemiet ciet nešauboties. Papildus jauniegūtajām zināšanām un kontaktiem, neizbēgama konfrontācija pašai ar sevi ir pieredze, kas palīdz sakārtot galvu un sajūtas.
  • Dažādībā ir spēks, iedvesma, radošums un nākotne. Sabiedrība un valsts, kas novērtē un atzīst katra cilvēka īpašo stāstu, lai tas būtu grieķu izcelsmes kuģniecības magnāts miljardieris Manhetenas birojā, vai jauniņa afgāņu bēgļu sieviete, kas Arizonas universitātes startapu inkubatorā radījusi lietotni medicīniskās palīdzības saņemšanai angliski nerunājošiem cilvēkiem. Jo viņas mazais brālītīs Amerikā nomira tādēļ, ka bēgļu ģimene neprata sameklēt un palūgt palīdzību, kad puika saslima.
  • Viss ir realtīvs. Kas nenozīmē, ka mazāk nozīmīgs. Prieki un ciešanas, sasniegumi un zaudējumi mērāmi kontekstā. Manas nozīmīgākās jauniegūtās attiecības ir ar neticami drošsirdīgu, aizrautīgu un talantīgu žurnālisti no Kambodžas Bopha Phorn. Maziņu smalciņu trīsdesmitgadīgu sievieti, kas savā dzimtenē, kurā demokrātija, vārda un izteiksmes brīvība apspiesta, uzdrošinājusies iet pret režīmu. Ir piedzīvojusi reālu pret sevi vērstu šaušanu, pavadījusi gadu Humphrey programmā ASV, pašlaik nevar agriezties mājās, jo gandrīz droši nonāks cietumā. Ir izkapājusies par rakstošu žurnālisti lielā ASV ziņu dienestā, sapņo par savas žurnālistu skolas izveidi dzimtenē. Un nav ne mazāko šaubu, ka viņa to reiz paveiks.
  • Divritenis ir vairāk nekā pārvietošanās līdzeklis. Tas ir draugs, sabiedrotais, kompanjons, psihoterapeits un biļete uz brīvību. Svešā vietā divritenis ir atslēga uz iedzīvošanos vidē, atklājumiem, saturīgu brīvā laika pavadīšanu. Tā ir iespēja adoptēties un kļūt par savējo.

Pirms devos uz ASV, draugi jokoja, ka amerikāņi pa gadu man izskalos smadzenes. Ja ar smadzeņu skalošanu saprot jaunu pieredzi un zināšanas, izpratni, ka viena taisnība nepastāv, ka demokrātija ir vērtība, kas lolojama un sargājama, ka Amerika ir lieliska, bet Latvija ir un vienmēr būs manas mājas – tādu smadzeņu skalošanu novēlu visiem. Tiekamies piektdien. Mājās. Latvijā. 

MnkjBrXZR9i3wabMyuZ5qQ

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s